Kapacity terapeutů se pod tíhou aktuální situace plní. Mnoho lidí se i na mě obrací se žádostí o terapii nebo o doporučení nějakého jiného křesťanského odborníka. Zde k tomuto tématu několik poznámek:
1. Je velmi vhodné, abyste svého terapeuta neznali a aby on neznal vás, abyste si netykali, abyste se nestýkali v jiném prostředí (např. ve sboru). Jen tak je možné, aby v terapii proběhly procesy, které přispívají k jejímu léčivému efektu. Pod těmi procesy myslím např. toto:
-zkoumání věcí, které si do terapeuta promítáte a na základě jakých vztahových zkušeností se tato projekce spouští (čím víc terapeuta znáte, o to méně si do něho můžete promítat a tak jste o hodně materiálu ve spolupráci ochuzeni);
-vyjádření svého vztahu a pocitů k terapeutovi (běžnou součástí terapie je i hněv na terapeuta nebo naopak silné pozitivní city – a i to je materiál, který se v terapii zpracovává a používá pro osobnostní růst klienta… pokud se ale s terapeutem znáte i z jiného prostředí, o to hůře se vám tyto emoce budou vyjadřovat);
-váš pocit bezpečí a kontroly. Je lepší pocit, že terapeut o vás ví jen ty věci, které mu sami řeknete, než trnutí, co se o vás dozvěděl třeba od společného známého.
2. Pro vyhledání některých věřících terapeutů mohu doporučit např. tyto stránky:
Je ale mnoho dalších, kteří v těchto seznamech nejsou. Nebojte se zeptat se na doporučení někoho známého, příp. kazatele / pastoračního pracovníka ve vašem sboru.
3. Pokud máte psychické potíže, kromě terapie doporučuji najít i někoho dalšího, kdo vás bude duchovně /Buy Aripiprazole/ pastoračně doprovázet.
4. Určitě můžete těžit i z terapie, kterou vede nevěřící odborník. I kvalitní nevěřící terapeut vám může pomoct podívat se na váš život, včetně vaší víry, novým pohledem.
5. Je asi těžké vyznat se v různých psychoterapeutických výcvicích, v rozdílech mezi klinickým psychologem, psychoterapeutem, psychiatrem atd. a rozumět dalším termínům. Neváhejte se zeptat. Klidně mě (možná pak o tom napíšu další post, kde to vysvětlím :)) nebo konkrétně terapeuta, kterého jste si vybrali (Jakým způsobem pracujete? Budeme si jen povídat nebo dělat i nějaká cvičení? Jaké máte vzdělání a zkušenosti? atd.). Myslím, že vám každý rád odpoví.
6. Terapii dejte čas. Dosažení úlevy obvykle trvá delší dobu. Ale někdy už na začátku můžete cítit, že způsob práce konkrétního terapeuta vám nesedí. Nebo se nějaký problém vyskytne v průběhu. Mluvte o tom. A nebojte se terapeuta změnit. Ne každý s každým si sedne a vy máte právo, abyste se se svými intimními potížemi svěřovali někomu, komu důvěřujete, kdo vám sedí, koho slova a práce vám dávají smysl.
Budu ráda, pokud mi do komentářů nebo soukromých zpráv napíšete další otázky, které by vás o tomto tématu zajímaly nebo vlastní zkušenost s hledáním terapeuta, příp. doporučení na někoho, kdo se vám osvědčil a třeba o něm nevím!
Přeji šťastný výběr! 🙂